Bakan Kacır’dan KOBİ’lere müjde: 450 milyon dolarlık desteği haftaya sunacağız

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, AK Parti Vilayet Başkanlığı’nın akabinde sarsıntının vurduğu Nurdağı ve İslahiye İlçelerini ziyaret etti. Bakan Kacır’a ziyaretleri sırasında Gaziantep Valisi Kemal Çeper, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ilçe belediye liderleri, kaymakamlar ve kurum müdürleri eşlik etti. Nurdağı İlçesi’nde İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın Toplumsal Girişimcilik Merkezini ziyaret eden Kacır, buradaki kursiyer çocuklarla sohbet edip, oyuncaklar dağıttı. İslahiye İlçesi’ndeki konteyner kentleri dolaşan Bakan Kacır, depremzede vatandaşlarla sohbet edip, çocuklarla basketbol oynadı.

‘YENİ SANAYİ BÖLGELERİ KAZANDIRDIK’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, OHAL kararnamesi kapsamında yeni sanayi alanlarını bölgeye kazandırdıklarını kaydederek, bunların 11’inin Gaziantep’te olduğunu ve bu sanayi alanlarının toplam ölçüsünün 2 bin 300 hektar alan olduğunu aktardı. Zelzeleden etkilenen bu ilçeleri cazibe merkezleri programına dahil ettiklerini vurgulayan Kacır,’’Depremin birinci anından itibaren devletimiz tüm imkanlarıyla alanda vatandaşının yanında yer almıştır. Bölgenin canlı günlerine geri dönebilmesi için konut gereksinimi kadar acil müdahale gerektiren bir başka konu da kuşkusuz iktisadın ve endüstrinin eski parlak günlerine hatta daha ileri düzeylere erişebilmesi. Bu nedenle ziyan gören sanayi tesisleri başta olmak üzere teşebbüslerimizin faaliyetlerini sürdürmelerini sağlayacak teşebbüslerimize nefes aldıracak ve bölgenin kalkınma seyahatinde tökezlemeden devam etmesine adım sağlayacak adımları atmaya bu güne kadar devam ettik. OHAL kararnamesi kapsamında yeni sanayi alanlarını bölgeye kazandırdık. Bunların 11’i Gaziantep’te. Bu sanayi alanlarının toplam ölçüsü 2 bin 300 hektar. Zelzeleden etkilenen bu ilçelerimizi cazibe merkezleri programına dahil ettik’’ dedi.

‘55 MİLYAR TL YATIRIMIN ÖNÜNÜ AÇTIK’

Bakan Kacır, bugüne kadar 460 yatarım teşvik evrakıyla özel bölümün gerçekleştireceği 55 milyar TL’lik yatırımın önünü açmış olduklarını ve kalkınma ajanslarının kaynağından 1 milyar TL’ye yakın kaynağı 11 kente tahsis ettiklerini anlattı. Gaziantep’teki 6 büyük projenin toplam büyüklüğünün 178 milyon TL düzeyinde olduğunun altını çizen Bakan Kacır,’’Bu güne kadar bu kapsamda 460 yatarım teşvik dokümanıyla özel bölümümüzün gerçekleştireceği 55 milyar TL’lik yatırımın önünü açmış olduk.  Kalkınma ajanslarının kaynağından 1 milyar TL’ye yakın kaynağı 11 vilayetimize tahsis ettik. Gaziantep’teki 6 büyük projenin toplam büyüklüğü 178 milyon TL düzeyinde.  Üretim deyince iktisat deyince aklımıza gelmesi gereken kıymetli bir şey de ’ler. Sarsıntı bölgemiz geçtiğimiz on yılda çekim merkezi haline gelmesiyle bu bölgede yüzlerce yeni KOBİ’mizi hayat bulmuştu.  Vefat eden vatandaşlarımızın hissedar oldukları KOBİ’lerimizin KOSGEB’e olan tüm borçlarını sildik. Zelzele bölgesindeki tüm KOBİ’lerimizin kredi ve takviye geri ödemelerini 2024’e kadar, müracaat ve yeni teminat alınmaksızın faizsiz olarak erteledik. KOSGEB acil takviye kredisi programını süratle devreye aldık KOBİ’lerimize 1 milyona kadar banka kredisi erişimini sağlamış olduk. Tekrar son devirde KOSGEB afet devri işletme dayanağı programını devreye aldık. Direkt desteklerimizle KOBİ’lerimizin ayağa kalkmasına sürat kazandırmış olduk. Bu ölçekte bir yıkımın akabinde KOBİ’lerimizin finansman erişimini kolaylaştırmak üzere alternatif finansman kaynaklarını da yürürlüğe almayı kıymetli bir misyon olarak değerlendiriyoruz’’ diye konuştu.

‘ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA KOBİLERE SUNACAĞIZ’

Dünya Bankası ile hayata geçirilen 450 milyon dolarlık finansman projesi kapsamında depremde işletmeleri hasar gören küçük ve orta büyüklükteki işletmelere 120 bin ile 500 bin lira ortasında 3 yıl geri ödemesiz, sıfır faizli ve 36 ay vadeli kredinin önümüzdeki hafta itibariyle sunulacağını aktaran Kacır, kelamlarını şöyle tamamladı:

‘’Dünya bankası ile 450 milyon dolarlık bir dayanağı önümüzdeki haftalardan itibaren tekrar KOBİ’lerimizin toparlanması ismine bölgedeki KOBİ’lere sunuyor olacağız. Bu program kapsamında 11 vilayetimizdeki küçük ve orta ölçekli büyüklükteki işletmelerimize 120 bin ila 500 bin TL’lik bir dayanağı sağlıyor olacağız. 36 ay vadeli bu programda işletmeler birinci altı ayda takviyeden faydalanacak. Sonraki 18 ayda rastgele bir ödeme gerçekleştirmeyecek. 36 ayın son 12 aylık diliminde 3 taksitte faizsiz olarak geri ödemeleri gerçekleştiriyor olacaklar. Bütün bu takviyelerle muradımız bu bölgenin Türkiye’nin süratle kalkınan bölgelerinin en ön sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bakanlık olarak gerek sanayi alanlarımızın mevcut dönüşümünü gerçekleştirmek gerek sanayi alanlarını süratle inşa etmek gerek KOSGEB eliyle KOBİ’lerimizi desteklemek gerek bölgesel kalkınma programlarıyla yerelin gücünü ulusala hatta globale taşıyabilmek. Ve gerekse de cazip yatırım teşvikleriyle bölgeye ulusal ve global yeni yatırımları çekmek ismine büyük bir uğraş göstereceğiz.’’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir