Balıkesir Liseli Keşşaflar 108 yıl öncesi gibi askere uğurlandı

Balıkesir Liseli Keşşaflar 108 yıl öncesi üzere askere uğurlandı

Tarihi Balıkesir Lisesi’nin 108 yıllık gururu

BALIKESİR – 1884 yılında Rüştiye (ortaokul), 1885 yılında ise idadi (lise) olarak eğitim-öğretime başlayan Balıkesir Lisesi mezunları 108 yıl evvel Çanakkale‘ye istekli olarak giden ve bir daha geri dönmeyen keşşaflar (izci) için anma merasimi düzenledi. 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü hasebiyle Balıkesir Liseliler Derneği’nin düzenlediği mizansenle Balıkesir Liseli Keşşafları’nın cepheye uğurlanmaları canlandırıldı.

Tarihi Balıkesir Lisesi bahçesinde başlayan keşşafları anma aktifliği daha sonra eski okul binasında Talat Paşa’nın Balıkesir ziyaretinde keşşaflarla çektirdiği fotoğraf karesi tekrar canlandırıldı. Okul bahçesinden yürüyüşle o periyodun Askerlik Şubesi olarak kullanılan binada keşşaflara sülüs (askere alma belgesi) dağıtıldıktan sonra Çanakkale Cephesine giden Balıkesir Lisesi keşşaflarının ellerine kına yakıldı. Tarihi Zağnos Paşa Mescidi’nden hareket eden keşşaf bölüğü daha sonra Balıkesir Tren Garı’ndan cepheye uğurlandı.

Keşşaf bölüğünün yürüyüşü sırasında Balıkesir Valiliği önünde Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Büyükşehir Belediye Lider Vekili Mehmet Birol Şahin, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Balıkesir Liseliler Derneği Lideri Esin Balıbek, dernek yöneticileri ve protokol üyeleri korteje katıldı. Balıkesir Tren Garı’na kadar Balıkesir Liseliler Derneği ile birlikte yürüyen protokol üyeleri Tren Garı’nda askere giden keşşaflara içinde Seferberlik Çöreği’nin bulunduğu torbalarla cepheye uğurladı.

Balıbek: “84 kınalı kuzumuzu rahmetle anıyoruz”

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Esin Balıbek Tarihi Balıkesir Lisesi binasında aktiflik öncesi yaptığı konuşmada o gün Çanakkale’ye cepheye giden keşşafların şehit olduğunu ve okulun iki devir mezun vermediğini tabir etti. Balıbek dernek olarak düzenlenen aktiflikle ilgili olarak da, “Balıkesir Liseliler Derneği olarak 2017 yılında birinci defa başlattığımız kınalı kuzularımız olan Çanakkale Şehitlerimizi savaşa uğurlama törenimizi yeniden Balıkesir halkıyla, okulumuzun mezunlarıyla, dernek üyeleriyle gerçekleştiriyoruz. Çanakkale Savaşı’nda şehit olan 84 kınalı kuzumuzu rahmetle anıyoruz. Onların anısına biz de tarihimize sahip çıkmak, geleceğimize hoş bir anı bırakmak gayesiyle bu günü mizansen olarak gerçekleştiriyoruz” tabirlerini kullandı.

Yanar: “Tarihimizi unutmuyoruz”

Balıkesir Liseliler Derneği 2023 yılı Başsağdıcı Abdullah Yanar da, “Bugün 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin anısına bir merasim düzenlendi. Bu her sene düzenleniyor ve düzenlenmeye devam edecek. Bu aktiflik tarihimizi unutmamamız ve gelecek jenerasyonlara de güzel bir anı olarak kalacaktır. Bu cumhuriyetimizin kuruluşu, ülkemizin verdiği gayretin günümüze yansımasıdır bunu da geleceğe taşımamız gerekiyor. Bu manada hem çok gururluyuz hem de içimizde bu merasimde yaşadıklarımızdan ötürü bir hüzün var. Atatürk’ün kurduğu bu ülkenin ebediyen var olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir