‘Binbir surat’ banka müdürü 12 gün cezaevinde kaldı! 19 yıllık firara zaman aşımı

Bir banka şubesinde müdür olarak çalışırken, müşterilerine boş dekont imzalattırarak, zimmetine 4,5 milyon dolar ve 500 bin sterlin geçirdiği suçlamasıyla 19 yıldır aranan 61 yaşındaki Elbeyi Alemdağ, daima kılık değiştirdiği için ‘binbir surat’ lakabıyla tanınıyordu.

Dolandırıcılık Ofis Amirliğine bağlı gruplar, vakit aşımı müddeti dolmak üzere olan zimmet evrakıyla ilgili çalışma yürüttü. Şüphelinin toplumsal medya üzerinden tanıştığı bayanların meskenlerinde kaldığı, geçersiz kimlik kullandığı ve yıllardır yaptığı üzere imgesini tekrar daima değiştirdiği belirlendi. Polis şüphelinin emekli maaşını farklı banka şubelerinden almaya devam ettiğini tespit etti. Son olarak Büyükçekmece’de bir konutta kaldığı belirlenen şüpheliyi yakalamak için, banka şubeleri önünde tedbir alındı. Banka şubesine gelerek, ATM’den parasını çekmeye çalışan Elbeyi Alemdağ, 6 Ocak’ta çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Mahkeme firardayken düşme kararı verdi, istinaf bozdu

Çalıştığı bankanın şikayeti üzerine sanık Elbeyi Alemdağ hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatılmıştı. Elbeyi Alemdağ’ın müşteri hesaplarındaki meblağları geçersiz dokümanlarla çekerek zimmetine geçirdiği sav edilmişti. Elbeyi Alemdağ’a yardım ettiği argüman edilen kardeşi S.A. 18 Kasım 2019 yılında beraat etmiş ve bu karar katılaşmıştı.

Hakkında yakalama kararı olan sanık Elbeyi Alemdağ hakkındaki dava belgesi ise ayrıldı. İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, yakalanamayan Elbeyi Alemdağ hakkında, 10 Şubat 2022 tarihinde vakit aşımı müddeti dolduğu gerekçesiyle düşme kararı verildi. Fakat kararı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi 14 Haziran 2022 tarihinde kabahatin kolay mi, nitelikli zimmet mi olduğunun belirlenmesi için, kararı bozdu.

Suçlamaları reddetti

2004 yılından bu yana daima görünümünü ve yerini değiştirerek izini kaybettiren Elbeyi Alemdağ’ın Büyükçekmece’de bir meskende kaldığı belirlenince, takibe alındı. Alemdağ ATM’den para çekmeye çalışırken 6 Ocak 2023 tarihinde polis tarafından yakalandı. 39 banka müşterisinin hesaplarını boşalttığı sav edilen Elbeyi Alemdağ, çıkarıldığı mahkemede suçlamaları reddetti.

Mahkemenin son kararı: 15 yıllık zamanaşımı müddeti doldu

Mahkeme heyeti 17 Ocak 2023’te verdiği kararda ise, her ne kadar sanık hakkında ‘Banka zimmeti’ cürmünden dava açılmışsa da, hata tarihi nedeniyle 4389 sayılı Bankalar Kanunu ve 765 sayılı Türk Ceza Kanunu’na nazaran, vakit aşımı müddetinin 15 yıl, uzamış zamanaşımının ise 22 yıl 6 ay olduğu belirtildi. Yargıtay uygulamaları dikkate alınarak, vakit aşımının dolduğu kaydedildi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi’nin bozma ilamında zamanaşımının 20 yıl olduğu halinde, ‘sehven’ bir tespit yapıldığı da belirtilen kararda, cürüm tarihinin 31 Aralık 2003 ve öncesine ilişkin olduğu, sanık hakkında 8 Ekim 2004’te yakalama kararı çıkarıldığı, zamanaşımını kesen son süreç kabul edilerek, 15 yıllık zamanaşımının dolduğu kaydedildi. Alemdağ’ın yakalandığı 6 Ocak 2023 tarihinde savunmasının alındığı, böylelikle olağan vakit aşımı mühletinin dolduğu belirtilerek, davasının düşürülmesine hükmedildi.

19 yıl kaçtı, yalnızca 12 gün cezaevinde kaldı

Mahkeme, atılı kabahatin durumu ve verilen karar dikkate alarak mağduriyetine sebebiyet verilmemesi açısından tahliyesine de hükmetti. Alemdağ 17 Ocak’ta tahliye edilirken, firari olarak 19 yıl geçirdikten sonra, yalnızca 12 gününü cezaevinde geçirmiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir