Bolu Depremi: ‘KAFZ’ın Tuhaf Sessizliği Sürüyor’

Bolu’da öğlen saatlerinde yaşanan 4.8 büyüklüğünde sarsıntı, etraf vilayetlerde de hissedildi. AFAD Zelzele ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, yaşanan Bolu sarsıntısının Marmara Denizi’nde olması beklenen zelzelesi tetiklemeyeceğini söyledi. Jeofizik mühendisi Prof. Bülent Oruç ise, Kuzey Anadolu Fay Zonu’ndaki 24 yıllık sessizliğe dikkat çekti.

Bolu’da bugün 13.55’te 4.8 büyüklüğünde yaşanan sarsıntı, etraf vilayetlerde de hissedildi.

Deprem sonrasında vatandaşlar endişe yaşarken, sarsıntı anı kameralara da yansıdı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan sarsıntılar sonrasında tüm Türkiye adeta zelzele yüzünden tetikte.

Jeofizik mühendisi Prof. Bülent Oruç, Bolu’daki zelzelenin, 12 Kasım 2022’de Düzce’de yaşanan 5.9 büyüklüğündeki zelzelenin artçısı olduğunu söyledi.

Oruç ayrıyeten, KAFZ’ın tamamında 24 yıldır yaşanan sessizliğe de dikkat çekti.

“Kuzey Anadolu Fay Zonu 1999’dan bu yana 24 yıldır süren bir garip sessizliği var. Bunu atlamayalım.”

“Nerede olacak, nasıl olacak, hangi büyüklükte olacak, hangi vakitte olacak ne olur bu soruları sormasın vatandaşlarımız. Zira şimdi sismoloji bilimi bu türlü mutlak vakit bilgisi vermek zorunda değil”

“Kuzey Anadolu Fay Zonu, Doğu Anadolu Fay Zonu’na nazaran çok daha fazla kayma suratı olan, çok daha süratli deforme olan, çok daha fazla yıkıcı sarsıntı üretme potansiyeli olan fay zonu olmasıdır”

“Bakın Doğu Anadolu Fay Zonu’nda 500 yıldır birikin Kahramanmaraş Türkoğlu sismik boşluk bölgesinin bu enerjiyi boşaltmasıyla birlikte 7.7’nin, 7.6’nın ve sonrasında 6.4’lerin oluştuğunu söylemiştik ya lakin bu Kuzey Anadolu Fay Zonu bu türlü 500 yıl beklemiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir