Deprem Sonrası Oraya Akın Ettiler: ‘Kiralık Ev Yok’

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntılar sonrası yurttaşlar, zelzele riski az olan vilayetlere göç etmeye başladı. ‘Deprem riski’ bulunmayan vilayetler ortasında gösterilen Kırklareli’de, mesken ve emlaka ağır talep oluştu.

Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Soner Ilık, Kırklareli Tapu Müdürlüğü’nde mart ayıyla birlikte tescil sürecinin 2 binden 5’binlere ulaştığını söyledi. “Bu talepler yalnızca sarsıntıyla ilgili değil, zelzele öncesi pandemiyle ağırlaşmaya başlamıştı” diyen Soner Ilık, ”Şu an bölgemiz taleplere yanıt veremeyecek noktada” dedi.

Soner Ilık, kentte arz kahrı yaşandığını vurgulayarak, “Talepler had safhada. Fiyatlar da artıyor fakat bu fırsatçılık üzere görülmesin. Zelzeleyle birlikte fiyatlar artmış değil. Yıllardır artmayan fiyatların aslında bir patlamasıydı. Göç daha çok büyük kentlerden geliyor” dedi.

Soner Ilık, daire fiyatlarında artış yaşandığına dikkat çekerek, “100 metrekare 1 daire ortalama 500-600 bin TL iken şu anda 1- 1 milyon 200 bin TL’lere çıktı. Yani yüzde 100 artış kelam konusu. Zelzeleden sonra mı, değil. Zelzeleden sonra yüzde 25- 30 civarında artış kelam konusu oldu. Yerlerde da benzeri sayılar var. Son 6 ayı baz alırsak hem yerlerde hem dairelerde hem küçük işletmelerde yüzde 100’e yakın artış kelam konusu” dedi.

Kırklareli Emlak Müşavirleri Derneği Lider Yardımcısı Oğuz Tiran, “Halkalı-Kapıkule Süratli Tren Sınırı, Kırklareli’nin sarsıntıya dayanıklılığı konut fiyatlarını da etkilemiş oldu. Şu an Kırklareli merkez geneli olarak 1+1 daireler 700 bin TL bandında. 2+1 daireler 2-2,5 milyon TL bandında. 3+1 daireler de 2,5 ile 3,5 milyon TL. Bunun altını çizerek belirtmek istiyorum; tarla vasfında yerleri konut üretimine uygun diye arsa olarak mutlaka almasınlar. Tarla vasfındaki yerlerin arsa olarak satıldığını duyuyoruz. İnsanların dikkat etmesini istiyoruz” diye konuştu.

Kiralık iş yerleri ve konutlarda de talebin arttığını belirten Oğuz Tiran, “Şu anda kiralık meskenlerimiz çok kısıtlı sayıda, yok denecek kadar az. Bizde şu an için yok. O yüzden buradan firmalara da sesleniyoruz; süratli bir biçimde konut üretiminin yapılmasını talep ediyoruz. Zira inanılmaz bir talep var. Buna yanıt vermek için de süratli üretimin olmasını istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir