Ekonomim yazarı Yıldırım: Çiftçinin ne üreteceğine bakanlık karar verecek

“Tarım Kanununda ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı” son kademeye geldi. Gazetenin ulaştığı taslağa nazaran, bakanlıkça belirlenen eser ve eser kümelerinin üretimi için çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan müsaade almak zorunda.

Yani çiftçinin ne üreteceğine bakanlık karar verecek. Müsaade almayanlar evvel uyarılacak, müsaade almadan üretime devam ederlerse takviyelerden men ve idari para cezası uygulanacak. Bakanlığın belirlediği eser ve eser kümelerinde müsaade almadan ekim yapanlara ziraî desteklemelerden 5 yıl men cezası ve ayrıyeten idari para cezası verilecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Tarım Kanunu’nda, tekrar tarımla ilgili birtakım kanunlarda ve Orman Kanunu’nda çok esaslı değişiklikler yapmasıyla ilgili yazı kaleme alan Ekonomim muharriri Ali Ekber Yıldırım, şu tabirleri kullandı.

“Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Hükümeti devrinde çıkarılan 18/4/2006 tarih ve 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun 7. hususunda yapılacak değişiklikle çiftçiler üretim yapmadan evvel Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan müsaade almaları koşulu getiriliyor. Yapılması öngörülen değişiklik özetle şöyle:

“Tarımsal üretimin planlanması, besin garantisi ve güvenliğinin temin edilmesi, verimliliğin artırılması, etrafın korunması ve sürdürülebilirliğin tesis edilmesi için Bakanlıkça belirlenen eser yahut eser kümelerinin üretimine başlanmadan evvel bakanlıktan müsaade alınır. Bakanlık, arz ve talep ölçüsü ile yeterlilik derecesini dikkate alarak hangi eser yahut eser kümelerinin üretileceği ile tarım havzası yahut işletme bazında minimum ve azami üretim ölçülerini belirler”

Yazının tamamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir