İran’da başörtüsü takmayanlara hizmet veren işletmeler mühürlendi

İran’ın başşehri Tahran’da başörtüsü takmayanlara hizmet verdiği için daha evvel uyarıldığı lakin bunları dikkate almayarak hizmet vermeye devam ettiği ileri sürülen birçok işletme mühürlendi. Tahran’da faaliyette bulunan birçok işletme ile bir alışveriş merkezi başı açık müşterilere hizmet verdiği gerekçesiyle kapatıldı.

AA’nın Tesnim Haber Ajansı’ndan aktardığı haberde, kelam konusu işletmelerin başörtüsü ve iffet kurallarını ihlal etmesi nedeniyle ikazları dikkate almayıp fiili devam ettirdiği için mühürlendiği aktarıldı. Çoğunluğu kafe ve restoranlardan oluşan ve kapatılan işletmeler ortasında 3 eczane de yer aldı. Kentin batısında yer alan, onlarca işletmenin bulunduğu ve yüzlerce kişinin çalıştığı bir alışveriş merkezinin büsbütün mühürlenmesi ise dikkati çekti.

‘AMİNİ PROTESTOLARINA DAYANAK VERENLERİN İŞLETMELERİ KAPATILDI’

Mühürlenen kafe ve restoranların birçoklarının ünlü isimlere ilişkin olması toplumsal medya kullanıcılarının yansısına neden oldu. Toplumsal medyada paylaşılan bildirilerde, kelam konusu bireylerin Mahsa Jîna Amini’nin vefatının akabinde başlayan protestolara takviye verdiği ve işletmelerinin de bu yüzden kapatıldığı sav edildi.

Amini’nin ahlak polisi tarafından Eylül 2022’de katledilmesinin akabinde başlayan protestolar, ülke geneline yayılarak idare tersi protestolara dönüşmüş, protestolarda yüzlerde kişi hayatını yitirmişti. Ülkede Amini’nin mevtini protesto eden ve zarurî kıyafet kuralına karşı çıkan binlerce kişi gözaltına alınmıştı.

TRAFİKTE ‘FİŞLENİYORLAR’

İçişleri Bakanlığı ve Yargı Erki, ‘zorunlu’ başörtüsü kuralına ters davrananlara karşı harekete geçileceğini açıklamış, sokak ve caddelerdeki kameraların başörtüsü kontrolleri için kullanılacağını bildirmişti.

İran’da, başörtüsü takmayanların bindiği araçlar kameralarla tespit edilerek araç sahibine kısa iletiyle ikazda bulunuluyor. Uyarıyı dikkat almayanların otomobilleri 15 gün mühletle trafikten men edileceği, bu müddetten sonra olayın tekrarlanması durumunda da araca el konulacağı belirtiliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir