Kılıçdaroğlu İngiliz basınına konuştu: Seçimi çalmalarına izin vermeyeceğiz

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İngiltere’nin The Financial Times gazetesinden Adam Samson ve Andrew England’a açıklamalarda bulundu.

Gazetenin “Türkiye’nin muhalefet lideri, otokrasiye gidişi tersine çevirmeyi vadediyor” başlıklı haberine nazaran, Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çalınmasına müsaade vermeyeceğini söyledi.

‘TÜRKİYE’NİN ERDOĞAN’A KAYBEDECEK 5 YILI DAHA YOK’

Kılıçdaroğlu’nun devlet kurumlarını tekrar inşa etme ve otokrasiye gidişi bilakis çevirme taahhüdünde bulunduğunu aktaran gazete, 14 Mayıs seçimlerinin bütünlüğünü savunma ve Erdoğan’ın 20 yılı aşkın müddettir devam eden iktidarına son verme konusunda Kılıçdaroğlu’nun kendisine güvendiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu’nun ekonomiyi canlandırma vaadini de hatırlatan The Financial Times, Kılıçdaroğlu’nun gençler ortasındaki büyük ümitsizliği sona erdirmeye ve demokrasiyi yine tesis etmeye kelam verdiğini belirtti. Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceliklerinin iktisat ve demokrasi olacağını da söz eden gazete, Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin Erdoğan’a kaybedecek 5 yılının daha olmadığını söylediğini yazdı.

‘ADİL BİR SEÇİM OLMAYACAK LAKİN ÖNLEMLERİMİZİA ALDIK’

Erdoğan’ın bugüne kadarki en güçlü seçimlerden biriyle karşı karşıya olduğu tahlillerini ve anketlerde Kılıçdaroğlu’nun çoğunlukla küçük bir farkla önde olduğunu hatırlatan The Financial Times gazetesi, hükümetin medyayı denetimi altında bulundurması ve Erdoğan’ın devlet kaynaklarını kullanması sebebiyle seçimlerin adil olacağına inanmadığını aktardı. Kılıçdaroğlu, bu noktada aldıkları seçim güvenliği tedbirlerini de anlattı.

Kılıçdaroğlu’nun ‘Alevi.’ notuyla paylaştığı görüntüsüyle Erdoğan’ın kullanmak isteyebileceği mümkün bir durumu ele aldığı yorumunu yapan gazete, Kılıçdaroğlu’nun inanç ve azınlıklara hürmet hakkında içten bir görüntü paylaştığını hatırlattı.

‘EKONOMİK KURUMLARA İNANÇ YENİDEN TESİS EDİLMELİ’

Seçimi muhalefetin kazanması durumunda Türkiye’nin ekonomik sorunlarının gerçek derinliğini belirlemek için vakte gereksinim olacağını belirten Kılıçdaroğlu, devletin ekonomik kurumlarının güvenilirliğini tekrar tesis etmenin ehemmiyetine işaret ederek öncelikle Merkez Bankası’na mali çevrelere inanç veren yeni bir lider atamanın gerekli olduğunu vurguladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir