Mut, Büyükşehir ile üretiyor

MERSİN (İGFA) – Mut’taki üreticilerin doğduğu yerde doyması için ‘Mut Ziraî Takviyeler Töreni’yle dağıtım gerçekleştiren Büyükşehir, ‘Mut İlçesi Türlü Mahalleler Kanalizasyon Hattı’nın da temelini atarak Mut halkının kaliteli ve çağdaş kanalizasyon altyapısıyla birlikte daha pak bir etrafa kavuşmasının birinci adımını attı.

Bu kapsamda Çınaraltı Karacaoğlan Parkı’nda gerçekleştirilen Mut İlçesi Türlü Mahalleler Kanalizasyon Sınırı Temel Atma ve Mut Ziraî Takviyeler Töreni’ne; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mut Belediye Lider Adayı Gülsüm Kevser Mut, CHP Mersin Milletvekilleri Gülcan Kış ve Talat Dinçer, CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, CHP Gençlik Kolları Genel Lider Yardımcısı İzzet Kırılmaz, CHP Mersin İl Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer, CHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, CHP Mut İlçe Başkanı Ali Kaya, CHP Gülnar İlçe Lideri Mesut Bakır, Mut Ziraat Odası Başkanı Muharrem Yılmaz, Derin Yoksulluk Ağı’ndan Hacer Foggo, Meclis üyeleri ve Meclis üyesi adayları, CHP İlçe yöneticileri, sulama kooperatifleri liderleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ bürokratları ile daire liderleri ve muhtarlar ile Mut halkı iştirak sağladı.

Büyükşehir’den Mut’a çağdaş ve kaliteli kanalizasyon hattı

Temeli atılanve toplam 34 bin 280 metre uzunluğunda olan ‘Mut İlçesi Türlü Mahalleler Kanalizasyon Hattı’ ile de yıllık yaklaşık 15 bin metreküp atık su, terfi sınırlarıyla Mut Atık Su Arıtma Tesisi’ne transfer edilecek. 140 milyon 626 bin 15 TL kontrat bedeline sahip ‘Mut Kanalizasyon Hattı’; Palantepe, Elbeyli, Deveci, Barabanlı, Kültür ve Yatırtaş Mahallelerinde yaşayan 13 bin 70 vatandaşın hizmetine sunulacak. 2025 yılının Ekim ayında tamamlanması planlanan kanalizasyon sınırı ile birtakım bölgelerdeki ham atık suyun açığa deşarjı engellenecek, fosseptiklere yönelik yılda yaklaşık 1000 adet vidanjör çekiminden de imtina edilecek. Bu sayede de bölgede yaşayan vatandaşlar, kaliteli ve çağdaş kanalizasyon altyapısıyla birlikte daha pak bir etrafa kavuşacak.

Üreticilere yerli yerinde destek

‘Mut Ziraî Dayanaklar Töreni’ kapsamında Mut ilçesinde bulunan 42 mahalleden 53’ü bayan olmak üzere 207 üreticiye toplam 6 bin 160 adet zeytin fidanı, 5 üreticiye 4 bin 100 adet lavanta fidesi, 26 adet makine-ekipman ile 28 sulama kooperatifine 29 bin 758 metre sulama borusu dayanağı sağlandı.

Seçer: “Tarımsal takviyelere 119 milyon lira bütçe ayırdık”

Karacaoğlan’ın diyarı Mut’ta olmaktan memnunluk duyduklarını belirten Lider Seçer, “Burada yeniden güzel bir iş için bir ortadayız. Zira üretimi seviyorum, üreten insanı seviyorum. Helalinden kazanıp çoluğunun, çocuğunun rızkını götüren insanı seviyorum. Ben ülkemin üretken insanlarını seviyorum” dedi.

Tarımsal Takviyeler Merasimi kapsamında üreticilere verilecek dayanakları sıralayan Seçer, “Belediye dediğin bu türlü olacak. Belediye herkese ve her alana bakacak. ‘Bu benim misyonum, bu vazifem değil’ demeyecek. Ben Tarım Bakanı değilim ama Mersin’in Belediye Lideriyim. Fakiri, çiftçisi, emekçisi, iş insanı, ihracatçısı herkes benim pozisyondur. Herkes benim derdimdir, herkesin memnunluğu için çalışırım” tabirlerine yer verdi. Hizmet yaparken parti ayrımı gözetmediklerini söyleyen Seçer, “Ben insanı insan olduğu için seviyorum. Hepimiz eşit yurttaşlarız” dedi.

Mut’taki üreticilerin en büyük maliyetlerinin sulama borusu olduğuna dikkat çeken Seçer, 2024 yılında ziraî takviyelere 119 milyon lira bütçe ayırdıklarını ve bunun 65 milyon lirasının sulama borusu dayanağı olduğunu söyledi. Seçer, Sulama borusu dayanağını birlikler aracılığıyla gerçekleştirdiklerini ve takviyeleri sunarken torpil olmadığını kaydetti.

“5 yıl boyunca Mersin halkı için çalıştım”

Hizmetleri gerçekleştirirken eşitlikçi ve adaletli bir yaklaşımda olduklarını belirten Seçer, “Hepimiz biriz ve beraberiz. Hepimiz bu ülkenin kalkınması için çalışacağız. Elbette bir siyasi partiyi temsil ediyoruz ve her birimizin dünya görüşü var ancak işin içine hizmet girdiği zaman parti ayrımı olmaz. Hizmet herkes için vardır. Hizmet için gecemizi gündüzümüze katmamız lazım. 5 yıl boyunca Mersin halkı için çalıştık” tabirlerini kullandı.

“Üreticilerimizin bölgede muhtaçlıkları neyse ona nazaran dayanak oluyoruz”

4 yıl boyunca üreticilere 255 kilometre sulama borusu dayanağında bulunduklarını söyleyen Seçer, Mut’ta yapılan sulama borusu dayanağı ile yeni sayının 355 kilometre olduğunu belirtti. Bölgelerin gereksinimlerine yönelik ziraî dayanaklarda bulunduklarını kaydeden Seçer, “Bunlar şuurlu takviyeler. Bunlar sizin paranız ve kaynaklarınız” diye konuştu. 2024 yılında Mut’ta faaliyet gösteren 28 sulama kooperatifi aracılığı ile üreticilere toplam 29 bin 758 metre sulama borusu dayanağı verileceğini aktaran Seçer, “Hayırlı uğurlu olsun. Sizin toprağınız geniş, çok geniş coğrafya ve çok geniş alanlarınız var. Bunu hak ediyorsunuz. Üretim yapıyorsunuz, elinize, kolunuza sağlık” dedi.

MESKİ’den Mut’a 5 yılda 538 milyon TL’lik yatırım

Sadece ziraî hizmetlerde değil ömrün her alanında yurttaşlara hizmet sunduklarını ve sunmaya da devam edeceklerini lisana getiren Seçer, MESKİ tarafından ilçe genelinde geride kalan 5 yıl müddetince 538 milyon TL pahasında yatırım yapıldığını söyledi. Merasimi yapılan altyapı temel atma yatırımının merkezde yaklaşık yüzde 30 nüfusa hitap edecek bir yatırım olduğuna dikkat çeken Seçer, “2025’in Ekim ayında tamamını bitireceğiz ve maliyeti bugünkü sayılarla 140 milyon 626 bin TL. Bölgemizde; Palantepe, Elbeyli, Deveci, Barabanlı, Kültür, Yatırtaş mahallelerine hitap edecek bölgelerine hitap edecek ve 13 binden fazla vatandaşımızın hizmetine sunulacak. Mutumuza iyi ve uğurlu olsun” diye konuştu.

“Mut’a 20 bin ton sıcak asfalt dökeceğiz”

Mut’ta yol konusunda hoş çalışmalar yaptıklarını kaydeden Seçer, 2024 yılı içerisinde 20 bin ton sıcak asfalt çalışması yapacaklarını kaydetti. Doğalgaz çalışmaları nedeniyle yaptıkları yolların ve alt yapı çalışmalarının sık sık bozulduğunu kaydeden Seçer, “Onlar bozuyor, MESKİ yapıyor, onlar kırıyor, MESKİ yapıyor. Bu türlü bir çalışma olmaz” dedi. Bozulan yolların çalışmalarının da yama robotuyla halledildiğini belirten Seçer, Büyükşehir’e ilişkin tüm cadde ve yolların proje dahilinde olduğunu ve en kısa müddette yapılacağını kaydetti.

Tarımsal GES projelerinin startı verildi

Tarımsal dayanakların sürat kesmeden ve artırılarak devam edeceğini vurgulayan Seçer, “Bizde dur durak yok, çalışacağız. Biz 1 Nisan’dan sonra da buradayız, bir yere gittiğimiz yok. Yeniden dayanaklar devam edecek. Ziraî Güneş Güç Santrali (GES) takviyeleri vereceğiz. Üreticilerin faturalarının altındaki sayılar düşecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir