Necdet İpekyüz: Yeşil Bursa, Yeşil Sol’la daha güzel olacak

Pelin Akdemir

BURSA – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Doktor Necdet İpekyüz, 14 Mayıs seçimleri için Bursa’da 2’nci Bölge 1’inci Sıradan aday gösterildi. 9 Nisan’da aday listeleri muhakkak olunca Bursa’da çalışmalara başlayan İpekyüz, geçmişte kaybedilen oyları AK Parti ve MHP’den geri alacaklarını söyledi.

Bursa’da 7 Haziran 2015 seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi bir milletvekili çıkarmıştı. 2017 yılında Bursa, iki seçim bölgesine ayrılarak vekil sayısı 18’den 20’ye çıkarıldı. Bu tarihten sonra HDP Bursa’dan Meclis’e vekil gönderemedi.

Bursa’dan vekil adayı olan İpekyüz ile seçimleri konuştuk.

Dr. Necdet İpekyüz

Seçim bölgesinin ikiye ayrılmasında HDP’nin evvelki seçimlerde milletvekili çıkarmasının tesiri oldu mu?

Bu tesadüf değil. İktidar burayı iki bölgeye ayırırken bunu da dikkate aldı. Haritaya baktığımızda birçok yerde oy hesabı yapılmış. Bizim burada gayemiz bir ses oluşturabilmek. Kazanma olasılığımız değil kazanacağımız bir kent.

‘GEÇMİŞTE KAYBETTİĞİMİZ OYLARI TEKRAR KAZANACAĞIZ’

HDP’nin 2018’deki toplam oyu 5,7 milyon. Geçen 4 yılda oy potansiyelinde nasıl bir değişim gözlemlediniz?

Karşımızdaki oy alan kitleye bakmak lazım. AKP’nin oyunda büyük bir düşüş var. Zira çürümüşlük var. İnandırıcılık bitti, yeni bir öykü yok. Sinan Ateş cinayeti de burada bir oy kaybına neden olacak. AKP’den uzaklaşanlar nereye oy verecek? Yeterli bir örgütlenme ve kendimizi tabir etmemizle oyumuzu burada ikiye, üçe katlayacağımızı düşünüyorum. Bizim alacağımız milletvekilliği geçmişte kaybettiğimiz oyları tekrar kazanarak olacak.

Kaybettiğiniz oylar hangi partiye gitti? Siz hangi partiden oy alacaksınız?

Kaybettiğimiz oyları AKP-MHP alıyordu. Biz bu periyot kentin ortağı olduğumuzu göstermeliyiz. Küsenler bize oy verdiklerinde, bizim alacağımız vekillik AKP ve MHP’den olacak. Bursa seçmeni, kirasını ödeyemediği, çocuğunu okutamadığı, hastaneye gittiğinde kuyrukta beklediği, eti lüks olarak gördüğü için Cumhur İttifakı’na ders vermek istiyorsa bize oy vermesi lazım. Bize oy vermediği takdirde AKP milletvekili çıkartıyor.

‘UMUTSUZLUĞU DEĞİL KENTİN İMKANLARINI ANLATACAĞIZ’

Kaybedilen oyları tekrar geri almak için Yeşil Sol Parti’nin planı nedir?

Bizi yalnızca bir kimlik alanına sıkıştırmak istiyorlar. Ancak gayretimizi sabırla sürdürmemiz toplumda karşılık buluyor. Ekolojik çabayı en sıkıntı vilayetlerde yürütmemiz, bayanın özgürleşmesi için gayretimiz, gençlik söylemlerimiz… Yurt dışına en çok genç nüfus gönderen kentlerin başında Bursa gelmekte. Gelecek görmeyen gençler yurt dışına gitmek istiyor. Ümitsizliği değil kentin turizm, tarım, iş gücü imkanlarını anlatacağız. Bir başka mevzu iktisat. Sadaka kültürü geliştirmişler. Evvelce bir taban fiyatla konutun kirası ödenir, çocuk okutulur, geçim sağlanırdı. Artık iki kişi çalışsa da konutun geçimini sağlayamıyor. Geldiklerinde yolsuzluk, yoksulluk olmayacak diyorlardı, artık hepsi var. Biz bunu değiştirip, ‘hesap soracağız’ diyoruz. Silahlara verilen para zelzelenin önlenmesi için harcansaydı 50 bin insan ölmezdi. Yeşil Sol’un tezi, insanların cumhurbaşkanlığında bu baskıdan kurtulması, milletvekilliğinde seçimlere renklilik katması.

‘AFAD’IN KENDİSİ AFETE DÖNÜŞMÜŞ’

Deprem bölgesindeki sıhhat çalışanları için verdiğiniz araştırma önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmişti. Bir sağlıkçı olarak nelere şahit oldunuz?

Ülkeyi yönetenler şirket üzere yönetiyor. Sarsıntı bölgesinde aslında birinci üç gün yoktular. AFAD’ın kendisi afete dönüşmüş. Kızılay, Eczacılar Birliği’ne ilaç satan bir şirkete dönüşmüş. Deprem komisyonunda Kızılay Başkanı Kerem Kınık’a “Sahada yoktunuz, karşımıza kırmızı önlükle çıkıyorsunuz. Utanmıyor musunuz? Bir tane istifanız yok” dedim. Verdiği cevap, “Ben istifa edersem Kızılay çöker” oldu.

‘SEÇMENİN TERCİHİNE HÜRMET DUYMAK LAZIM’

Tekrar seçimlere dönersek birinci bölgede ittifak ortağınız olan TİP de aday çıkarttı. Burada bir oy kaybı yaşanır mı?

Biz, Yeşil Sol’a, HDP’ye gönül verenler, çok fedakarlık yaptık. Birlik olmak için, sesi duyulmayanların sesi olmak için, kimliğini, inancını saklayanlar için, her türlü ortamı yarattık. Her kısmı bir şemsiye altında buluşturmayı istiyorduk, başardık. Tahminen istediğimiz sonuca ulaşamadık fakat birçok yerde mutabakatlı seçime gidiliyor. Bursa’nın birinci bölgesi üzere kimi yerlerde de karşılıklı seçime girdik. Seçmenin tercihine hürmet duymak lazım. Tartışmaya değil birleştirici, olumlu lisana muhtaçlık var.

‘BURADA TOGG ÜRETİLİYOR ANCAK BEŞERLER TOK DEĞİL’

Peki Bursa’nın hangi problemlerine dikkat çekeceksiniz?

Bursa, Türkiye’ye örnek olabilecek ekolojik açıdan bir örgütlenmeye sahip. Yeşil Sol Parti’nin de ideolojisinde ekolojik çalışmaları var. Bursa’da iktidarın keyfiyetine, aç, çaresiz, umutsuz bırakma, korkutma siyasetlerine alternatif olarak bizi görecekler. Bursa, hak ettiği renkli yapısını Yeşil Sol’da bulacak. Yeşil Bursa, Yeşil Sol’la daha hoş olacak.

Artık Bursa’ya yeşil değil beton Bursa diyoruz…

Biz geldiğimizde yeşil olacak. Biz yeşili koruyacağız. Baktığımızda; Nilüfer çayı yok olmuş, kentin önemli bir ulaşım sorunu var. Çok yakın bir yere bile gidemiyorsunuz. Neden demir yolu yok hâlâ? Uludağ var ancak önemli bir hava kirliliği var. İçme suyunu markalaştırarak tekellere vermişler. Uludağ Alan Başkanlığı ile turizmi de tekelleştirmeye çalışıyorlar. Bir azınlık için bütün Bursa çalışıyor. Bursa, çete dediğimiz insanları doyurmaya çalışıyor. Burada TOGG üretiliyor ancak beşerler tok değil.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bu seçimlerde değişecek mi?

Birden değişim olmaz. Sistemin değişmesi için yola çıkıyoruz. Şahıslar değil anlayışın değişmesi lazım. Vergi verenler zenginleri doyurmaya çalışıyor fakat adamlar doymuyorlar. Cumhur İttifakı’na karşı birleşenlerin en büyük misyonu oy vermek dışında sandıklara sahip çıkmaktır. Ülkenin bir dönüşüme muhtaçlığı var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir