‘Ortaöğretim hemşirelerinin sesini duyun’

Yaklaşık 10 bin civarındaki ortaöğretim hemşirelerinin atanma talebini, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin TBMM gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi veren Girgin, “Ortaöğretim mezunu hemşirelerimiz de öteki hemşirelerimiz üzere güç kaidelerde sıhhat hizmeti vermekte ve bir dizi problemle uğraşmaktadır. Bu nedenle ortaöğretim hemşirelerinin atanma sesini duyun” dedi.

Hastanelerdeki açığın kapanması için ivedilikle lisans mezunu ve ortaöğretim mezunu hemşirelerin atanması gerektiğini de belirten CHP’li Girgin, “Yeni hastaneler ve kent hastanelerinde hemşire istihdam yetersizliği kadrolu hemşireler yerine süreksiz görevlendirmelerle gideriliyor. Bunların tahlili hem lisans hem de ortaöğretim hemşire ataması yapılmasıdır” diye konuştu.

“SEVEREK OKUDUK LAKİN MESLEĞİMİZİ İCRA EDEMİYORUZ”

Kendilerine ulaşan bir ortaöğretim hemşiresinin problemlerini belirttiği iletiyi de Süleyman Girgin şöyle lisana getirdi: “Ortaöğretim hemşireleri olarak aldığımız eğitimi uygulamaya geçiremiyoruz. KPSS üzere sıkıntı bir imtihandan kâfi puan alsak da kamu hastanelerine atanmamıza kâfi olmuyor.

Severek okuduğumuz okuldan sonra mesleğimizi icra etmek istiyoruz. Yapılan ve yapılacak olan atamalarda bizler için ayrılan kontenjan sayısı çok az, atanma puanlarımız ise çok fazla. Bu adaletsizlik sonucunda hastanelerde muhtaçlık olan hemşire sayısı tam olarak karşılanamıyor. Bizler ise geleceğe dair umutlarımızı kaybediyoruz… Bizler öğrenci olarak üzerimize düşeni yaptık devlet de kendi üzerine düşeni yapıp adaletsiz atama tertibini değiştirmelidir.”

“AÇIĞI SÜREKSİZ GÖREVLENDİRMEYLE DEĞİL ATAMA YAPARAK GİDERİN”

Girgin,  Bakan Koca’ya şu soruları sordu:

* 10 bin ortaöğretim mezunu hemşire ataması yapacak mısınız?
* Hemşire yetersizliğine bağlı hemşirelik bakım hizmetlerinin niteliğinin azalmasının, hasta yatış gün sayılarının artmasının kamuya olan yüküne dair çalışmalarınız var mıdır?
* Açtığınız yeni hastane ve kent hastanelerinde hemşire istihdam yetersizliğini kadrolu hemşireler yerine süreksiz görevlendirmelerle giderdiğiniz bilinmektedir.  Son iki yılda kaç hemşire geçici görevlendirme yoluyla takımı dışındaki hastanelerde görevlendirilmiştir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir