Suudi Arabistan’a saldıracakları yönünde iddialar gündeme gelmişti… İran’dan cevap geldi!

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, İran’ın Suudi Arabistan’a saldıracağı istikametinde çıkan argümanlara ait gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kenani, argümanları yalanlayarak, “Bu çeşit taraflı haberler, kimi Batılı ve Siyonist çevreler tarafından İran aleyhine olumsuz bir hava oluşturmak ve bölge ülkeleri ile mevcut olumlu eğilimleri yok etmek emeliyle yapılmaktadır” dedi.

Kenani, “İran İslam Cumhuriyeti, komşularıyla karşılıklı hürmete dayalı, memleketler arası prensip ve kurallar çerçevesinde uygun komşuluk siyasetini sürdürmektedir. Bölgede istikrar ve güvenliği tesis etmeyi ve geliştirmeyi komşularla yapan bir etkileşim olarak görüyor ve bunu ciddiyetle sürdürecektir” sözlerini kullandı.

“HAREKETE GEÇMEKTEN ÇEKİNMEYECEĞİZ”

ABD merkezli The Wall Street Journal gazetesi, İran’ın yakın vakitte Suudi Arabistan ve Kuzey Irak’a yönelik akın hazırlığında olabileceğini tez etmişti. Tezlerin akabinde Suudi Arabistan İran’ın 48 saat içerisinde kendine yönelik bir akın hazırlığı içerisinde olabileceği konusunda ABD’yi uyarmış ve ikaza cevap olarak bölgedeki alarmın yüksek düzeye çıkarıldığı belirtilmişti.

Beyaz Saray Bağlantı Yöneticisi John Kirby ise dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Suudi Arabistan’a yönelik tehditlerinden kaygı duyduğunu ve gerekirse cevap vermekten çekinmeyeceğini tabir etmiş, “Tehdit tablosundan kaygı duyuyoruz ve Suudi Arabistan ile askeri ve istihbarat kanalları aracılığıyla daima temas halindeyiz. Bölgedeki çıkarlarımızı ve ortaklarımızı savunmak için harekete geçmekten çekinmeyeceğiz” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir