TFF Başkanı Büyükekşi: Bir karar anında hakemin etrafını saran oyunculara para cezası vereceğiz!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, saha içinde futbolcuların hakeme ağır itiraz ettiği durumlar için “Örneğin hakem bir karar verdiğinde, oyuncular etrafını sardığında yalnızca bir oyuncuya sarı kart veriyor. Artık hakem öbür oyuncuları da raporuna yazacak, şayet hakemin raporunda yer almıyorsa biz manzaraları izleyerek de para cezası vereceğiz” dedi.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi düzenlediği basın toplantısında, yönetim kurulu olarak 6 aylık vazife mühleti içerisindeki faaliyetlerini değerlendirirken, önümüzdeki periyoda yönelik projeleri hakkında bilgi verdi.

Mehmet Büyükekşi yaptığı açıklamada, “Pek çok mevzuyu 6 ay üzere kısa bir müddette hayata geçirdik. Birinci günlerimizde yabancı konusu, yayın ihalesi ve harcama limitleri üzere kritik hususları hallettik. Harcama limitlerinde %40 sapmayı kabul ettik ve kulüplere, transferde rahatlık sağladık. Yayın ihalesini 150 Milyon TL arttırarak imzaladık. Yayın gelirleri düştü lakin bundan birçok etken var. 2. Lig, 3. Lig için yayın ihalesi açtık. 92 kulübe gelir sağladık. 2. Lig ve 3. Lig kadrolarına yol ve deplasman ödemelerini iki katına çıkardık. Rezerv Lig kurduk ancak kulüpler altyapı eksiklikleri nedeniyle, bu ligin kalkmasını istedi. Yabancı sayısını, kulüplerle görüşerek 8+3 halinde devam ettirdik. 1. Lig’deki A Kadro listesindeki 8 yabancı konusunu devam ettirdik. Alanda 5 yabancı bulundurulması şartıyla, maç takımına 8 yabancı yazılmasına onay verdik. Vazifeye geldikten sonra, 2022-2023 Futbol Dönemiyle birlikte Süper Lig’de deplasman seyircisi yasağını kaldırdık ve konuk tribün seyirci kapasitesinin %30’a kadar çıkartılması konusunda karar aldık. Uygulama başka liglerde de hayata geçti.” dedi.

“Birçok değişiklikler yaptık”

“Yemin koşulu getirdik”

Hakemlerle iligili yapılan çalışmalara değinen TFF Başkanı, “Hakemlerimiz dahil hepsinden mal beyanı istedik. Yemin kuralı getirdik. Para cezalarını caydırıcılık ismine 2 katına çıkardık. Dijital hakem atama sistemini ortaya koyduk. 41 kriter getirdik. Temel kriterler içinde kent bilgileri, hakem-takım ilgisi üzere şeyler yer alıyor. Performans kriterinde ise FIFA puanı, gözlemci puanı yer alıyor.” açıklamasını yaptı.

“Gözleri önünde hakem ataması yapacağız”

Mehmet Büyükekşi, “Yarın kulüp liderlerine hakem atama sistemini anlatacağız. Onların gözü önünde hakem ataması yapacağız. İkinci devre başlar başlamaz 2. ve 3. Liglerde de algoritma ile hakem atamalarını yapacağız. Mart ayından itibaren de Bölgesel Amatör Lig’de algoritmayı getireceğiz. Saha ve VAR hakemlerini birbirinden ayırarak, VAR hakemliğinde uzmanlaşmaya gittik. Birçok ülkenin de uygulamaya hazırlandığı bu sistemde Dünya futboluna öncülük ettik. Dünya hakemliğinin kıymetli isimlerinden Pawel Gill’i VAR danışmanı olarak misyona getirdik. VAR sistemini UEFA kriterlerine çektik. Süper Lig ve 1. Lig liderlerine VAR odasında şahsen, VAR’ın nasıl çalıştığını canlı olarak gösterdik. Paydaşların bilgi sahibi olabilmeleri için randevulu bir halde deneyebilmelerinin önünü açtık.” diye konuştu.

Korsan yayın açıklaması

Taraftarların korsan yayından uzak durması gerektiğini belirten Büyükekşi, “Korsan yayın, kulüp gelirlerinin düşmesinde etken. 1 kişi para verip maç izliyorsa, en z 3 kişi korsan yayından izliyor. Yayıncı kuruluşun bize gönderdiği yasa dışı yayın sağlayanları, 4-5 dakikada kapattırıyoruz. Fakat bu da kâfi değil. Taraftarlar bilinçlenmeli.” dedi.

“Maçlar anadolu’da oynansın istiyoruz”

Bazı ulusal maçların Anadolu’da oynanmasını istediklerini belirten Büyükekşi, “Teknik yöneticimiz Stefan Kuntz idaresinde A Ulusal Futbol Takımımız Uluslar Ligi C Ligi’nden küme birincisi olarak B Ligi’ne yükseldi. Ulusal kadro maçlarının bir kısmının Anadolu’da oynanmasını istiyoruz. Mart ayında birinci maçımızı oynayacağımız EURO 2024 Eleme Kümesi’nden da çıkarak Almanya’da yapılacak şampiyonada uğraş etmek istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

“Kuntz yardım etti”

Mehmet Büyükekşi, “Stefan Kuntz, Ferdi Kadıoğlu ve Salih Özcan’ın A Ulusal Kadro’yu seçmesi konusunda yardımcı oldu.” halinde konuştu.

Şampiyonlar ligi finali hazırlıkları

Şampiyonlar Ligi finali ile ilgili hazırlıkların devam ettiğini belirten Lider, “Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda 10 Haziran 2023 tarihinde oynanacak olan 2023 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali hazırlıkları başladı. UEFA yetkilileri, yapılan ziyaretlerde şu ana kadar yapılan hazırlıklardan duyulan memnuniyeti belirtti.” sözlerini kullandı.

“EURO 2028 ve EURO 2032 için belgemizi sunduk”

Büyükekşi, EURO 2028 ve EURO 2032’ye mesken sahipliği yapmak için UEFA’ya teklif belgesini sunduklarını şu sözlerle açıkladı: “EURO 2028 ve EURO 2032’ye konut sahipliği yapmak için titizlikle hazırladığımız ön teklif evrakımızı UEFA’ya sunduk, kentlerimizi de bildirdik. Umuyorum ve inanıyorum ki bu iki şampiyonadan birinin konut sahibi biz olacağız.”

Dünya kupası’ndaki uzatma dakikaları

“Dünya Kupası’nda uygulanan topun oyunda kaldığı mühlet göz önüne alınarak olağan müddete eklenecek uzatma dakikalarının uygulamasını Süper Lig’de uygulamaya koyuyoruz. Böylelikle yerde yatma dönemi bitecek!”

“Tüm oyuncular kart görecek”

 “Örneğin hakem bir karar verdiğinde, oyuncular etrafını sardığında yalnızca bir oyuncuya sarı kart veriyor. Artık hakem öteki oyuncuları da raporuna yazacak, şayet hakemin raporunda yer almıyorsa biz imgeleri izleyerek de para cezası vereceğiz”

“Basın yayın organlarında, toplumsal medya aracılığıyla karşılaşmanın dürüstlüğüne ya da tarafsızlığına gölge düşürecek hiçbir şey istemiyoruz. Futbolu ve hakemlerimizi itibarsızlaştırma hedefi güden her türlü açıklamayı cezalandıracağız. Hakemlerimizin maç yönetirken teknik yöneticilerin, oyuncuların toplu formda etrafını sararak itirazına/tehdidine maruz kalarak baskı altına alınmasına müsaade vermeyeceğiz.”

Yabancı sayısı kararı

“Yabancı sayısı için yeni bir karar alınacak. Kulüpler Birliği birinci çalıştayını yaptı, değerlendirmelerini bize sunacaklar. Bütün paydaşlarımızla istişare ederek alacağız bu kararı.”

“Hakemlik için yeni kriterler getiriyoruz. Hakem atamalarında kelamlı, yazılı, fizikî kriterler koyacağız. 9 Aralık tarihinde MHK Yeni Talimatı’nda yapılan değişiklik ile İl Hakem Kurulu liderleri imtihan sistemi ile seçilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir